Finalists for the 2003 ABC Local Radio awards have been announced.
Open to all broadcasters and producers within the ABC’s 9 metropolitan and 49 regional stations, the awards celebrate the best of local radio across the country.
Established in 2001, the awards were developed to celebrate the dedication and talent that go into creating great radio for local communities throughout Australia.
Categories cover areas of individual and station achievement, website production, rural and sports broadcasting, coverage of events of significance in local communities, and also recognise the metropolitan and regional stations of the year.
Director ABC Radio, Sue Howard says the awards were established to highlight the dedication and achievements of Local Radio staff.
“We’ve received over 200 entries this year and one of the most pleasing aspects within this body of work is the way our metropolitan and regional programs are connecting with their communities. We encourage our staff to be the local voice in their cities and towns and this is being reflected in their programs. The quality of the entries is very high and I congratulate all finalists on their nominations.”
The winners of the 2003 ABC Local Radio Awards will be announced in Sydney on Wednesday 7 May, at an awards ceremony hosted by James O’Loghlin.
The awards ceremony will be incorporated into a 2 day broadcasters forum for all winners and finalists. The forum will cover issues affecting ABC Local Radio broadcasters across Australia.
Best Coverage by a News or CAFF Journalist on a Local Radio Program
WA – Natasha Harradine,
VIC – Mark Debono,
SA – Alan Atkinson
Best Coverage of an Event or Story by a Sports Broadcaster
TAS – Peter Newlinds, “Finish of 2002 Sydney/Hobart Yacht Race”,
NSW – Caroline Davison, “Steve Waugh’s brilliant century at the SCG in the 5th Test between Australia and England”,
SA – Peter Walsh, “Clipsal 500 – Montage”
Best Marketing Campaign
Newcastle – “1233 ABC Newcastle Music Awards”, ABC Marketing Newcastle – Meegan Jones,
QLD – “Health and Lifestyle”, ABC Marketing Queensland – Suzie Walker / Alison Brown,
VIC – “You Don’t Know The Real Red Symons”, 774 ABC Melbourne Breakfast Program, ABC Marketing Victoria – Shannon Reid / Margo Shearer-Smith
Best New Talent
WA – Sinead Mangan,
ACT – Joel Rheinberger,
NSW – Ashley Hall
Best Promo Production
TAS – David Chalmers,
WA – Adam Sallur,
VIC – Tracey Strong
Network (NLR) Program of the Year
Sunday Profile,
Australia All Over,
Tony Delroy’s Nightlife
Online Feature / Website of the Year
NSW – abc.net.au/newengland – Peter Gunders
WA – abc.net.au/perth – Sarah Knight
WA – abc.net.au/Kimberley – Greg Hayes & Vanessa Mills
Rural Reporter of the Year
VIC – James Martin
SA – Fleur Bainger
NSW – Keva Gocher
Comedy Segment of the Year
ACT – “Michael Jackson Interview” Rod Quinn & Mark Kenny
NSW – “It’s So Dry” Kate Sieper
NSW – “Russell Crowe – Mastermind” and “Barnsey” Humour Australia (James
O’Loghlin & Evan Croker)
Community Event of the Year
VIC – “I Told You I Was Ill – A Tribute to Spike Milligan”, 774 ABC Melbourne
Newcastle – “1233 ABC Newcastle Music Awards”, 1233 ABC Newcastle
QLD – “Bali Bombing Memorial Service”, 90.3 ABC Coast FM
Outside Broadcast of the Year
SA – “Ash Wednesday Remembered”, ABC Southeast
QLD – “Childers Backpacker Memorial Opening”, ABC Wide Bay
Newcastle – “A Day in the Life of John Hunter Hospital”, 1233 ABC Newcastle
Outstanding Coverage of a Local Story
ACT – 666 ABC Canberra, “Bushfire Coverage”
SA – Ashley Walsh, 891 ABC Adelaide, “Ceduna Solar Eclipse”
QLD – ABC Coast FM Brekky Show Gold Coast, “Driving Miss Merri”
Outstanding Feature/Package by an Individual
SA – “Strange Pets and Holidays From Hell”, Malcolm Duxbury
Newcastle – “Helicopter Rescue Series”, Philip Ashley-Brown
VIC – “I Told You I Was Ill – A Tribute to Spike Milligan”, Michael Mackenzie
Local Program of the Year (Metropolitan)
NSW – Drive with Richard Glover, 702 ABC Sydney
NSW – Breakfast with Angela Catterns, 702 ABC Sydney
QLD – Afternoons with Spencer Howson, 612 ABC Brisbane
VIC – Mornings with Jon Faine, 774 ABC Melbourne
Local Program of the Year (Regional)
NT – Territory Drive, Alice Springs
WA – Afternoons, ABC South West
QLD – Mornings, ABC Capricornia
Broadcaster of the Year
Newcastle – Lindy Burns
WA – Liam Bartlett
VIC – Jon Faine
Station of the Year (Regional)
NSW – ABC New England, North West
QLD – ABC Capricornia
QLD – ABC Tropical North
Station of the Year (Metropolitan)
NSW – 702 ABC Sydney
VIC – 774 ABC Melbourne
TAS – 936 ABC Hobart